Email v počítači, v mobilu a přístup i z jiných počítačů?

email všude
email všude

Když si koupíte doménu a zřídíte k ní web hosting, nebo email hosting, určitě se budete chtít přihlásit na svůj nový krásný email. Ačkoliv potřebné informace najdete ve svém Control panelu, nebo například i v častých otázkách na našich stránkách, považuji za přínosné vysvětlit postup nastavení komplexněji, i s pár užitečnými radami.

Vysvětlení pojmů.

POP3 – To, co potřebujete vědět je, že když si nastavíte POP3, zprávy se budou stahovat ze serveru na Vaše zařízení (například počítač). V tom momentě, kdy budou stažené k Vám, smažou se ze serveru, takže přístup k těmto mailům budete mít jen na tom jednom zařízení. Tento protokol využijete, když máte omezené připojení na internet (připojíte se, stáhnete si emaily, odpojíte se), nebo když vyloženě chcete mít přístup k danému emailu jen z jednoho zařízení.
IMAP – Na rozdíl od POP3 slouží tento protokol na vzdálený přístup k elektronické poště. Co to znamená? Když si ve svém emailovém klientovi nastavíte IMAP, Vaše pošta se nebude mazat na emailovém serveru při stažení do počítače, či mobilu. Takto budete mít přístup ke svým emailům z vícero zařízení.
SMTP – Protokol sloužící na odesílání pošty.
s – Písmeno „s“ na konci názvů protokolů (POP3s, IMAPs, SMTPs) znamená, že komunikace je zabezpečena (šifrována). Je to bezpečnější způsob emailové komunikace a my ho rozhodně doporučujeme.

Pojmy už známe, takže si projděme, jaké informace se vkládají do emailových klientů.

POP3 / IMAP: mail.vase_domena.koncovka
SMTP: smtp.vase_domena.koncovka
jméno: info@vase_domena.koncovka (pro první email, pro další emaily, které si vytvoříte, najdete přístupové jméno v Control panelu)
heslo: přístupové heslo, které jste si zvolili při zadávaní objednávky, nebo vytváření emailu

ZABEZPEČENÁ KOMUNIKACE (doporučujeme)*
POP3s: Adresa: mail.exohosting.com , Port: 995
IMAPs: Adresa: mail.exohosting.com , Port: 993
SMTPs: Adresa: smtp.exohosting.com , Port: 465

*Uváděné parametry jsou platné pro zákazníky EXO HOSTINGu.

Jak k emailu z různých zařízení?

Vlastní počítač, emailový klient
Nejpoužívanější programy pro desktopy a notebooky na správu emailů jsou Mozilla Thunderbird a Outlook Express. Zkuste si projít i různé nastavení v email klientech. Například v nastavení serveru si můžete nastavit, v jakém intervalu má program kontrolovat novou poštu, jak dlouho má zprávy nechávat na serveru, nebo či je tam má nechávat natrvalo, …

Smartfon, mobil
Standardně na smartfonech s Androidem dobře funguje předinstalovaný email klient, ale můžete vyzkoušet i email klient třetích stran, například Blue Mail, K-9 Mail, myMail, … Když email používáte i v mobilu, určitě si nenastavujte POP3 – použijte IMAP.

Z cizího počítače
Webmail je velmi praktická záležitost. Je k němu přístup z každého počítače připojeného na internet, takže když právě nejste u svého počítače a nemáte ani po ruce svůj smartfon, nemusíte zoufat. U nás si můžete vybrat ze dvou webmailů – Horde (horde.dnsserver.eu) a Roundcube (roundcube.dnsserver.eu). Webmailů jsme nabízeli více, ale nakonec jsme zůstali jen u těchto dvou, neboť byly nejvíce používány a nebyly s nimi problémy.
Pro přihlášení do svého emailu potřebujete zadat svou emailovou adresu a heslo. Proklik na webmail najdete v pravém horním rohu naší stránky (www.exohosting.cz), nebo po zadání adresy webmail.vašedoména.XY.

TIP: Víte, že ve webmailu Horde (horde.dnsserver.eu) si můžete nastavit adresáře pro příchozí zprávy? Díky tomu budete mít stejnou adresářovou strukturu i na všech ostatních zařízeních. Nastavení → Pošta → Filtry → Upravit Vaše filtrovací pravidla → + Nové pravidlo

Pochvalte se nám v komentářích na kolika zařízeních používáte email vy.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*