Co je doména a co je hosting?

Co je doména a co je hosting
Co je doména a co je hosting

V naší každodenní praxi se setkáváme často s otázkami, co je doména a co je hosting. Neboť jde o virtuální produkty, pomáhají nám přirovnání k věcem v reálném světě. Následující text je vysvětlením pro lidi, kteří se v této problematice neorientují, takže prosím, omluvte toto velmi zjednodušené vysvětlení.

Co je to doména?

Doména je jako adresa ve virtuálním světě internetu. To znamená, že když v reálném světě bydlíte například na Novohradské ulici 18, na internetu může být vaše stránka například na adrese www.mojeadresaje.love, www.mojeadresaje.cz, www.mojeadresaje.eu, … V podstatě záleží jen na vaší fantazii a na tom, zda je daná doména ještě volná (či tam už nebydlí jiná stránka). Naše firma bydlí na internetové adrese www.exohosting.cz. Pozor, doménových koncovek není nekonečný počet. U nás si je můžete objednat více než 300. Od známých jako jsou .COM, .CZ, .NET, až po nové generické .LOVE, .TOP, .BIO, či .XYZ.

Co je to hosting?

Hosting, či webhosting si představte jako pozemek. Jedna věc je mít adresu, ale druhá věc je mít pozemek, kde můžete postavit dům. Pozemek může mít různou rozlohu, natahané inženýrské sítě. Také hosting může mít různě velký prostor pro web stránky, či emaily a různé doplňkové služby, které ulehčují, či vylepšují provoz stránky.

Co je to web stránka?

Když máte pozemek a adresu, tak si na něm můžete postavit dům. Když máte doménu a webhosting, můžete si tam uložit web stránku. Tak jako má někdo velký dům, tak jsou i velké web stránky s množstvím obsahu (častokrát je voláme portály). Někdo má v domě obrazy, jiný Gkytary a další například knihy. To samé platí i pro web stránky, na kterých můžete mít ve virtuální podobě skoro všechno.

Doufám, že Vám článek pomohl a nyní Vám už nic nebrání v tom, abyste se s chutí pustili do nové stránky.

Pročtěte si také o tom, jak si vybrat správnou doménu.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*