Migrace CMS WordPress na jiný hosting, nebo jinou doménu

Migrace CMS Worpress

Jak si umíte na serverech EXO Hostingu přesunout CMS Joomla! a Prestashop jsme si ukázali v předcházejících návodech a dnes si ukážeme, jak migrovat CMS WordPress. V CMS WordPress je rozdíl, zda přesouváte web jen na jiný hosting, nebo měníte i název domény nebo URL adresy webu.  V našem případě budeme přesouvat WordPress ze subdomény wordpress1.phphost.sk na adresu wordpress2.phphost.sk. Tedy budeme CMS WordPress přesouvat do jiného adresáře v rámci webhostingu a také změníme URL adresu stránek.

U stránek, které pohání CMS WordPress je zapotřebí změnit v MySQL databázi ve vícero tabulkách URL adresu stránek a také i absolutní cesty na serveru v jeho adresářové struktuře, v našem případě je cesta takováto: /www/p/h/u12713/public_html.

Tyto změny v databázi jsou poměrně složitá úloha, proto jsme pro přesun webu použili praktický plugin Duplicator. Postup je v článku níže.

Přesun WordPress pomocí pluginu Duplicator

Tento šikovný plugin si je zapotřebí nainstalovat v administraci WordPress klasicky jako jiné pluginy a před přesunem si v administraci WordPress v části “Duplicator” pomocí tohoto pluginu udělat export dat webu a databáze.

Duplicator Vám vytvoří jeden soubor ve kterém jsou data webu, databáze (.zip archiv) a soubor installer.php, který slouží na samotnou migraci.

Vytvořit nový balík

Jako první krok po instalaci pluginu je zapotřebí vytvořit nový balík pro přesun a to kliknutím na tlačítko “Create New”.

Vytvoriť nový balíček
Vytvořit nový balíček

Vyplnění přihlašovacích údajů

Po kliknutí na tlačítko “Create New” se nám zobrazily možnosti: Storage, Archive a Installer. My jsme si vybrali třetí možnost, kde je zapotřebí zadat přihlašovací údaje k nové databázi, kde Duplicator naimportuje export současné databáze a novou URL adresu webu.

Prvý krok, doplnenie údajov
První krok, doplnění údajů

Vytvoření databáze

Abyste si mohli do Duplicatoru zadat údaje k nové databázi, je zapotřebí ji vytvořit ve Vašem Control panelu na adrese http://setup.dnsserver.eu v části Správa databází. Zvolte si verzi a porovnávání stejné podle aktuální databáze, kterou jdete přenést. V našem případě je to MySQL 5.1.x  a cp1250_general_ci.

Po vytvoření databáze si opište přihlašovací údaje k databázi z Control panelu.

Údaje k databáze
Údaje k databázi

Tyto údaje vypište do Duplicatora, jak vidíte na obrázku níže. Doplňte si i novou adresu webu. Můžete kliknout na tlačítko “Next”.
Scanování obsahu a databáze.

Doplnenie údajov k databáze
Doplnění údajů k databázi

Po kliknutí na tlačítko “Next” bude Duplicator zjišťovat nastavení serveru, informace o PHP, velikost webového prostoru a databáze. Pokud byste měli velmi velkou databázi, nebo např. velké soubory ve webovém prostoru, upozorní vás na to. V našem případě scanování dopadlo bez problémů.

Po kliknutí na tlačítko “Build” se vám zobrazí okno s generováním balíčku pro migraci webu.

Export webu a databázy
Export webu a databáze

Stáhnutí balíčku a souboru installer.php

Po vygenerovaní balíčku, což trvá různě dlouho v závislosti od velikosti stránek a databáze, ne však déle než několik minut, se vám zobrazí tlačítka pro stáhnutí .zip archivu s webem a databází a souboru installer.php.

Před stažením souborů odstraňte .htaccess

Ještě před stažením těchto dvou souborů je zapotřebí, abyste přes FTP odstranili konfigurační soubor .htaccess, který se nachází v adresáři /wordpress1/wp-snapshots/ ( v našem případě je to soubor /public_html/_sub/wordpress1/wp-snapshots/.htaccess). Tento soubor obsahuje nepovolenou direktivu a stahování by skončilo chybou 500. Toto opatření platí na serverech EXO Hosting kvůli bezpečnosti. U konkurence by stažení souborů mohlo fungovat i bez smazání tohoto souboru.

Nahrání souborů do nového prostoru

Když máte stažený .zip archiv ( v našem případě má název 20150812_wordpress1_55cb40f28bf0c8449150812124954_archive.zip ) a soubor installer.php, tak si tyto dva soubory můžete přes FTP klienta ( např. Total Commander nebo Filezilla a pod.) nahrát do webového prostoru a přes URL adresu www.domena.cz/installer.php ( v našem případě http://wordpress2.phphost.sk/installer.php ) si spustíte přesun WordPress.

Údaje k databáze
Údaje k databázi

Zobrazí se vám stránka na obrázku níže, kde je zapotřebí doplnit heslo k databázi (můžete si otestovat přihlášení k databázi), zaškrtnout checkbox – že rozumíte výstrahám a poznámkám a můžete začít přesun kliknutím na tlačítko “Run Deployment”.
Po chvíli se vám zobrazí další okno, kde budete mít starou a novou adresu stránek a cestu k adresáři public_html na serveru. Přesun dokončíte kliknutím na tlačítko “Run update”.

Nová a stará URL a cesty na serveri
Nová a stará URL a cesty na serveru

Přesun je dokončen

Kliknutím na jednotlivé odkazy ještě můžete zvolit typ pěkných URL adres (Save Permalinks), otestovat funkčnost stránek (Test site) a odstranit ze serveru data, které byly použity při přesunu (File Cleanup).

Presun WordPress je dokončený
Přesun WordPress je dokončen

V případě nejasností, nebo technických problémů, neváhejte kontaktovat naši technickou podporu.

Sdílejte

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*