Migrace CMS Prestashop na jiný hosting, nebo jinou doménu

V prvním  díle o migraci CMS na jiný hosting jsme se věnovali přesun CMS Joomla!. Dnes našim zákazníkům ukážeme, jak přesunout Váš e-shop, který pohání CMS Prestashop. V Prestashopu je rozdíl, zda přesouváte e-shop jen na jiný hosting nebo zda se i mění název domény nebo URL adresy e-shopu.  V našem případě budeme přesouvat Prestashop ze subdomény prestashop1.phphost.sk na adresu prestashop2.phphost.sk. Tedy budeme CMS přesouvat do jiného adresáře v rámci webhostingu a také změníme URL adresu stránky.

Překopírování dat webu

Jako první je zapotřebí překopírovat soubory webu. Adresářová struktura CMS Prestashop vypadá tak, jako na obrázku níže.

Data si můžete překopírovat přes FTP (použitím FTP klienta např. Filezilla, Total Commander a pod.) tak, že si data stáhnete do PC a nahrajete do zvolené složky na serveru. Pro zobrazení e-shopu po načtení adresy např. www.domena.cz si nahrajete data do adresáře public_html ve Vašem webovém prostoru. V našem případě budeme přesouvat data z adresáře public_html/_sub/prestashop1/ do adresáře public_html/_sub/prestashop2/.

Adresárová štruktúra Prestashop
Adresářová struktura Prestashop

S SSH to jde ještě jednodušeji

Domény v Multihostingu, nebo domény s Neomezeným hostingem mají u nás aktivní SSH přístup, takže kopírování dat přes FTP link je ještě jednodušší, protože kopírujete přímo ze serveru na server. Pokud SSH přístup nemáte, můžete si službu doobjednat.

Překopírování MySQL databáze

Do MySQL databáze si Prestashop ukládá např. články, informace o uživatelích, produkty, objednávky a mnoho dalších užitečných informací, a proto by Vám web bez databáze nefungoval.

Export databáze

Nejprve si potřebujete udělat tzv. “dump” databázi. Doporučujeme Vám export databáze do souboru s příponou .sql, tedy dump databáze bude mít v našem případě název “domenadb.sql”. Exportovat MySQL databázi můžete jednoduše přes phpMyAdmin, kde si:

  1. v levém sloupci označíte databázi se kterou chcete pracovat
  2. v horním menu si kliknete na “Exportovat”
  3. kliknete na tlačítko “Vykonat”
Export MySQL databázy
Export MySQL databáze

Import databáze

Pro import databáze na náš server si ve Vašem Control panelu na adrese http://setup.dnsserver.eu v části “Správa databází” vytvořte databázi se stejným porovnáváním, jaké má exportovaná databáze (obyčejně utf-8 nebo Windows-1250).

Po vytvoření prázdné databáze si u dané databáze můžete kliknout na tlačítko “Otevřít” a zobrazí se Vám stránka s phpMyAdmin, kde si opět v levém sloupci označíte databázi se kterou chcete pracovat a v horním menu tentokrát zvolíte “Import”.

Import MySQL databázy
Import MySQL databáze

Změna přihlašovacích údajů k databázi

Přihlašte se přes FTP na server,  v textovém editoru (např. PSPad, Notepad++) si otevřete soubor public_html/config/settings.php a najděte si tyto nastavení:

define(‚_DB_SERVER_‘, ‚hostitel‘);
define(‚_DB_NAME_‘, ‚nazev_databaze‘);
define(‚_DB_USER_‘, ‚uzivatel‘);
define(‚_DB_PASSWD_‘, ‚***heslo***‘);

a doplníte si údaje podle informací z Vašeho Control panelu v části Správa databází.

Správca databáz v Control paneli
Správa databází v Control panelu

Doplněné údaje budou v tomto případě vypadat takto:

define(‚_DB_SERVER_‘, ‘sql13.dnsserver.eu);
define(‚_DB_NAME_‘, ‚db12713xpres2‘);
define(‚_DB_USER_‘, ‚db12713xpres2‘);
define(‚_DB_PASSWD_‘, ‚***heslo***‘);

Změna URL adresy

Pokud neměníte název domény, tak tento krok můžete vynechat. V našem případě měníme URL adresu z prestashop1.phphost.sk na prestashop2.phphost.sk. Uděláte tak po přihlášení do administrace Prestashop (v našem případě je to URL http://prestashop2.phphost.sk/admin234 ) a v části  Preference > SEO & URLs v dolní části stránky je možnost změnit URL e-shopu.

Zmena URL adresy Prestashop
Změna URL adresy Prestashop

V případě nejasností, nebo technických problémů neváhejte kontaktovat naši technickou podporu.

 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*