Zrychlete si své Prestashop stránky s XCache

V předešlých článcích jsme uveřejnili návody na zrychlení WordPress a Joomla! stránek a dnes si ukážeme, jak si můžete zrychlit e-shop poháněný velmi oblíbeným CMS Prestashop.

Testování XCache jsme provedli na Prestashop 1.5.3 se základní šablonou a demo obsahem, na PHP verzii 5.4.x, která je rychlejší a výkonnější než předcházející verze. Doporučujeme i Vám přejít na PHP 5.4.x (tuto změnu uděláte ve Vašem Control panelu v části ”Nastavení Apache a PHP”) a samozřejmě aktualizovat si Prestashop na nejnovější verzi. Pro vlastní testování cache si vytvořte kopii webu např. na subdoméně test.vasedomena.cz, abyste předešli problémům v případě možného výpadku stránky.

Při zobrazení stránky s nastaveními cache v administraci Prestashop v části „Advanced Parameters > Performance“ se Vám pravděpodobně zobrazí upozornění “There are 3 warnings. Click here to see more”. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí výstrahy (viz. obrázek níže), které Vás informují o potřebné povolení/instalace rozšíření, které budeme používat. Nejedná sa o žádnou chybu a nemusíte na serveru nic instalovat.

Prestashop "Parameters > Performance" výstrahy
„Parameters > Performance“ výstrahy

Zapnutí XCache

XCache na našich serverech pracuje jen spolu s FastCGI a proto je zapotřebí, abyste postupovali podle návodu na zapnutí FastCGI a XCache. Po zapnutí FastCGI je zapotřebí, abyste při každé změně konfiguračního souboru php.ini restartovali PHP ve Vašem Control panelu v části “Nastavení Apache a PHP”.

Pro zapnutí XCache si zvolte nastavení v administraci Prestashop v části „Advanced Parameters > Performance > Caching“ podle obrázku níže.

Zapnutie XCache Prestashop
Zapnutie XCache Prestashop

Vypnutí XCache

Při vypínání XCache si před odstraněním nastavení XCache v php.ini (po každé aktualizaci php.ini je zapotřebí restartovat PHP pro FastCGI v Control panelu v části „Nastavení Apache a PHP“), vypněte možnost “Use cache” v části „Advanced Parameters > Performance > Caching“ v administraci Prestashop, protože dojde k znefunkčnění stránky a zobrazí se Vám prázdna stránka.

CCC (Combine, Compress and Cache)

Po aktivovaní XCache si “odklikejte” i radio buttony v části “CCC (Combine, Compress and Cache)“ pro další optimalizaci CSS, JS a HTML souborů. Volbu optimalizace konfiguračního souboru .htaccess Vám doporučujeme ponechat neaktivní, protože toto nastavení přepíše aktuální soubor .htaccess a mohli byste ztratit některé potřebné nastavení.

CCC (Combine, Compress and Cache)
CCC (Combine, Compress and Cache)

 

Další články ze seriálu „Zrychlete si své stránky“:

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*